Industriel

Här hittar du utbudet av våra industriella Ethernet-switchar. Har vi inte växeln som passar ditt jobb kontakta vårt säljteam.

I motsats till den allmänna kategorin, hittar du här Ethernet-switchar avsedd för en industriell miljö.

Detta innebär att strömställarna är mycket mer robust och kan ha ett brett temperaturområde, vilket gör dem mer lämpade för extrema förhållanden.

Ser snarare ett...

Mer

Här hittar du utbudet av våra industriella Ethernet-switchar. Har vi inte växeln som passar ditt jobb kontakta vårt säljteam.

I motsats till den allmänna kategorin, hittar du här Ethernet-switchar avsedd för en industriell miljö.

Detta innebär att strömställarna är mycket mer robust och kan ha ett brett temperaturområde, vilket gör dem mer lämpade för extrema förhållanden.

Ser snarare ett gemensamt nätverksswitch för kommersiellt bruk, hänvisas till Office .

Industriell Ethernet Switch - Binär Teknik AB

Industriel

Det finns 63 produkter.

Visar 1-20 av 63 objekt
10-port haneeaged switch 8...

10-port haneeaged switch 8 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 2 x 100/1000Mbit SFP, -40 - +75°C 12-48VDC, 24 VAC

haneeaged Gigabit switch. 8 x RJ45, 2 x SFP
8 x 10/100/1000Mbit med RJ45-kontakter
2 x 100/1000Mbit till SFP
Matningsspänning: 12 - 48 VDC redundant
Också accepterar 24VAC
Strömförbrukning .: max 10W
DIN fäste 
Larm relä 
Dimensioner: 135 x 88 x 56 mm
Drifttemperatur: -40 - +75°C

Pris 4 231  SEK
Artikelnummer ESW10G-M-D
Fysiskt i lager  
  • Info kommer snarest

    24-port haneeaged Switch 24 x 100/1000Mbit SFP slot + 4 x 10/100/1000Mbit / 10 Gbit SFP Combo. -10 - + 60°C, 36 - 60VDC

    haneeaged Industriell fiber switch för nätverk back-bone
    4 x 10 Gbit / 1 Gbit / 10/100 / 1000Mbit RJ45
    20 x 100/1000Mbit SFP slot 
    Cyber Security
    IGMP snooping
    ERP fast recovery Ring, redundant
    1588 tid protokoll för tids synkron växlar mellan
    Dimensioner: 440 x 200 x 45 mm (1U)
    Temperatur: -10 - + 60 ° C genom växelströmstillförsel
    Temperatur: -40 - + 75 ° C genom matningslik
    matningsspänning: 100 - 240VAC
    matningsspänning: 36 - 60 VDC 1.2A

    Pris 10 657  SEK
    Artikelnummer ESW24SFP4-10G
    På vägen in  
  • 8 port haneeaged switch 8 x...

    8 port haneeaged switch 8 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 2 x 100/1000Mbit SFP slot, PoE+, -40 - +75°C, 12 - 48VDC

    Administreras Industriell Omkopplare för hård miljö
    8 port industriell Gigabit switch, RJ45 PoE +
    2-portars SFP 100/1000Mbps
    Matningsspänning: 12 - 48VDC / 7A
    PoE effektbudget: 60W vid 12V , vid 24V 120W, 240W på 48V
    Redundant nätanslutning
    IGMP snooping, MLD snooping
    IEEE 1588v2 Precision tid protokoll
    Modbus TCP realtid (SCADA)
    Utökat temperaturområde från -40 till 75 ° C
    DIN-skena eller väggmontage

    Pris 6 903  SEK
    Artikelnummer ESW8G-M-SFP2
    Fysiskt i lager  
  • 16 portar haneeaged växel...

    16 portar haneeaged växel 16 x 10/100Mbit RJ45. Fiber 2 x 1000Mbit SFP, PoE + LCD-skärm, Förläng UTP upp till 250 meter, 230VAC

    16 port 10/100Mbit + 2 Gigabit RJ45
    2 x 1000BASE-X mini-GBIC SFP combo gränssnitt.
    PoE + är 32 Watt
    Max. PoE effekt är 300 watt
    IEEE 802.3af / at End-span.
    Varje port ger 54VDC till PoE PD
    Auto deteketere PoE utrustning
    Ger PoE ström till max. 100meters.
    Extended läge utan PoE, avståndet upp till 250meter
    Utrustad med smarta LCD
    Dimensioner: 440 x 233 x 44 mm (1U)
    Arbetstemperatur: -10 - +60°C
    Matningsspänning: 100 - 240VAC, 5A

    Pris 3 460  SEK
    Artikelnummer ESW16SFP2-POE+
    På vägen in  
  • Portar 24 10/100/1000Mbit...

    Portar 24 10/100/1000Mbit RJ45 Ultra PoE + x 4 fiberportar Gbit TP / SFP Combo, haneeaged, 230VAC

    24 x 10/100 / 1000Mbit RJ45-portar PoE++
    IEEE 802.3at / av / - Ultra PoE (60Watt) end / mid span 
    Total PoE effekt är 600Watt (25W / port)
    4 x 100 / 1000Mbit mini-GBIC / SFP slitsar Combo med 4 Gbit RJ45 SFP
    RJ45-konsolen gränssnitt för hanetering och konfiguration
    VLAN - IEEE 802.1Q taggad VLAN
    VLAN-Q-i-Q) - IEEE 802.1ad
    protokoll VLAN, Voice VLAN, Privat VLAN, haneeagement VLAN, GVRP
    SPv4 IGMP snooping v2 och v3
    stöder IPv6 MLD snooping v1, v2
    IGMP frågeläge, IGMP snooping, portfiltrering
    MLD snooping port filtrering
    Port säkerhetskälla MAC-adressfiltrering
    DHCP snooping för att filtrera oönskade DHCP-meddelanden

    Pris 11 226  SEK
    Artikelnummer ESW24SFP4-POE++
    På vägen in  
  • 8 port haneeaged switch 8 x...

    8 port haneeaged switch 8 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 2 x 100/1000Mbit SFP, PoE +, -20 - +70°C, 48-58VDC. väggfäste

    8 x 10/100/1000BASE-T RJ45-portar med PoE+
    Upp till 36 watt för varje PoE port
    2 x 100/1000Base-X mini-GBIC / SFP
    Driftstemperarur: -20 - +70°C
    haneeaged switch med LCD-pekskärm
    Kan monteras på väggen, magnetisk väggmonterad eller DIN-skena monterad
    Matningsspänning: 48-58DCV 5,7A max ingång
    PSU ingår ej
    Dimensioner: 180 x 140 x 25 mm

    Pris 3 737  SEK
    Artikelnummer ESW8G-M-SFP2-LCD
    Fysiskt i lager  
  • 24-port haneeaged switch 24...

    24-port haneeaged switch 24 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 4 x SFP slot för 10 Gbit / 1Gbit, PoE +, 100-240 VAC

    24 Portar haneeaged Ethernet Switch med PoE
    PoE + (36Watt). Totala PoE makt är 600Watt
    24 x RJ45 10/100 / 1000Mbit
    4 x SFP 10 Gbit, 10GBASE-SR / SL SFP + gränssnitt (Port-25 till Port-28)
    128Gbps (icke blockerande)
    Data buffert med 32M bitar
    IEEE 802.3x pause frame för full duplex
    Dimensioner: 440 x 300 x 56 mm, 1.25U hög
    Vikt: 5339g
    Matningsspänning 100-240VAC
    POE standarden IEEE 802.3af / 802.3at / 802.3bt
    Auto generering av portkonfiguration
    VLAN: VLAN edge, 802.1Q, VLAN-protokoll basseret
    MVR (Multicast VLAN Regitration)

    Pris 11 058  SEK
    Artikelnummer ESW24GSFP4-POE+
    Fysiskt i lager  
  • 24 portar haneeaged switch...

    24 portar haneeaged switch 10/100/1000Mbit RJ45 med PoE++ 95W på alla 24 portar, 2 x SFP fiber 1Gbit/10Gbit, 2 x 230VAC

    Top Grade haneeaged Poe++ växel - för storskalig nätverk
    haneeaged växel 24 x RJ45 med PoE++ (95W) på alla portar samtidigt
    PoE power budget för 2280Watt. Inga kompromisser
    Double plug-in nätaggregat
    24 x RJ45 10/100/1000Mbit med PoE++
    PoE extended mode 200meter
    2 x 10GBase-T slot för 10Gbit / 1Gbit SFP modul Single Mode eller Multi Mode
    2 x 10GBase-SR / LR SFP+ slot (combo med 2 x SFP / RJ45)
    Layer 3 haneterad växel - Professionell Grade
    multi cast support 
    ERPS Ring IP övervakning -  recover 10ms
    DHCP Relay / DHCP-server
    stöder Cisco ether-kanal (statisk trunk)
    Dimensioner: 440 x 300 x 44 mm (1U)
    Vikt: 5,5kg
    Arbetstemperatur: 0 - + 50°C

    Pris 15 595  SEK
    Artikelnummer ESW24G2SFP-POE++
    • Ny
    På vägen in  
  • 20 port fiber växel -...

    20 port fiber växel - Stackable. 20 x 100/1000Mbit SFP slot. 4 x Combo SFP 10 Gbit / 1 Gbit / RJ45. haneeaged. 230VAC / 48VDC

    24 x 100/1000Mbit BASE-X SFP-slot
    4 x 10/100/1000Mbit RJ45 delas med Port-1 till Port 4
    4 x 10 Gbit BASE-SR / LR SFP+ slot SFP
    IP stapling upp till 6 enheter
    Gigabit TP SFP och 10G SFP + gränssnitt
    Hårdvara stapling upp till 6 enheter
    Switch serie staplade i en logisk enhet
    stapling arkitektur bärare redundant ring mode
    IPv4 IGMP / IPv6 MLD snooping v1, v2 och v3
    MVR (Multicast VLAN registrering) katalog Ethernet ring Protection Switching
    Matningsspänning: 100 - 240 V AC och 36 - 72VDC 2.5A
    Mått: 440 x 280 x 44 mm (1U) Review Arbetstemperatur: 0 - + 50 ° C
    DIN fäste

    Pris 7 850  SEK
    Artikelnummer ESW20SFP4SFP+
    • Ny
    På vägen in  
  • 24 port växel - Stackable....

    24 port växel - Stackable. 24 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 4x Combo SFP 10 Gbit / 1 Gbit / RJ45. haneeaged. 230VAC

    24 x 10/100/1000Mbit RJ45
    4 x RJ45 1000Mbit delas med Port-1 till Port 4
    4 x 10 Gbit BASE-SR/LR SFP+ slot SFP
    IP Stapling upp till 6 enheter
    Gigabit TP SFP och 10G SFP + gränssnitt
    Hårdvara Stacking upp till 6 enheter
    Växel serie Stackable i en logisk enhet
    Stacking arkitektur bärare redundant Ring mode
    IPv4 IGMP / IPv6 MLD snooping v1, v2 och v3
    MVR (Multicast VLAN registrering)
    Ethernet ring Protection Switching
    Matningsspänning: 100 - 240VAC, 21Watt
    Dimensioner: 440 x 280 x 44 mm (1U)
    Arbetstemperatur: 0 - +50°C
    DIN fäste

    Pris 3 738  SEK
    Artikelnummer ESW24G4SFP10GS
    • Ny
    På vägen in  
  • 5-port DNV GL marin godkänd...

    5-port DNV GL marin godkänd switch. 5x 10/100/1000Mbit, 9-480VDC, 4Watt, IP30. DIN-montering -40-+75°C

    Det Norske Veritas Certified marin nätverksswitch DNV GL 
    Non-haneaged 5 port nätverksväxel godkänd för skep
    5 x 10/100/1000Mbit Auto-MDI / MDIX
    Matningsspänning: 9 - 48VDC, 4Watt polaritet skydd 
    Transientskydd, överspänningsskydd DC-ingång
    Genomströmning: 1,488,000 pps vid en Gigabit
    Dimensioner: 110 x 74 x 24 mm
    Vikt: 160g
    Arbetstemperatur: -40 - + 75°C
    Fuktighet: 10 - 90% relativ luftfuktighet (icke-kondenserande)
    DIN fäste, metallhölje

    Pris 2 806  SEK
    Artikelnummer ESW5GU-DNV
    • Ny
    På vägen in  
  • 10-port haneeaged switch 2...

    10-port haneeaged switch 2 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 8 x SFP 100/1000Mbit SFP slot, DIN montering 12-48VDC och 24VAC

    haneeaged växel. 8 x SFP, 2 x RJ45-portar
    8 x fiberportar - 100/1000Base-SX / LX mini-GBIC SFP slot
    2 x kopparportar - 10/100/1000Mbit RJ45
    IP30 kapsling
    DIN och väggmontage
    12 - 48VDC eedundant strömförsörjning
    acceptera 24VAC
    Drifttemperatur: -40 - +75°C 
    Dimensioner: 152 x 107 x 72 mm

    Pris 5 120  SEK
    Artikelnummer ESW10G8SFP
    Fysiskt i lager  
  • 24 port haneeaged Switch,...

    24 port haneeaged Switch, Stapelbar. 24 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 4 x 1 Gbit / 10 Gbit SFP slot, 230VAC och / eller 48VDC

    Stakbar haneeaged switch. RJ45 x 24, 4 x SFP slot 1 Gbit / 10 Gbit
    24 x 10/100/1000 Mbit RJ45
    4 x 100/1000Mbit SFP slot som delas med RJ45
    4 x 10 Gbit SFP transceiver
    Layer 3 switch med stort stöd haneagement
    IPv6 / IPv4
    IGMP snooping (Multicast Protocol)
    Single IP-adresshanetering
    Redundant Power System (230VAC / 48VDC)
    Mått: 440 x 320 x 44 mm (1U)
    Vikt: 4,5 kg
    Arbetstemperatur: 0 - +50°C

    Pris 14 270  SEK
    Artikelnummer ESW24L3V6
    På vägen in  
  • IGS-20160HPT, Industrial 16-Port 10/100/1000T 802.3at PoE + 2-Port 10/100/1000T + 2-Port 100/1000X SFP Managed Switch

    16 port haneeaged switch 16 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 2 x 100/1000Mbit SFP slot, PoE+, -40 - +75°C, 48 - 56VDC

    haneeaged Industriell Switch. 16 x RJ45, 2 x SFP
    16 x 10/100/1000Mbit Switch med PoE+ (36Watt)
    Total PoE effekt är 320 watt (dubbla likspänningsingångar)
    1 x 10/100/1000Mbit RJ45
    2 x 100 / 1000Mbit till SFP slot
    IGMP snooping
    MLD snooping
    DHCP Relay / DHCP Server
    Cyber ​​Security
    ERPS Ring. Snabb Ring återhämtning är mindre än 10 ms
    1588 Time Protocol. Tidssynkron i nätverk 
    Layer 2 switch
    Temperaturområde av -40 till +75°C
    Matningsspänning: 48 - 56VDC - redundant ingångs
    Dimensioner: 152 x 107 x 87 mm

    Pris 13 315  SEK
    Artikelnummer ESW18SFP2
    På vägen in  
  • 24 port haneeaged switch 20...

    24 port haneeaged switch 20 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 4 x 100/1000Mbit SFP slot Combo, 0 - +50°C, 230VAC

    haneeaged Industrial Gigabit switch. 24 x RJ45, 4 x SFP slot
    20 Port 10/100/1000T och 4 Port Gigabit TP / SFP Combo haneeaged Switch
    20 x 10/100/1000Mbit RJ45
    4 x 100/1000Mbit SFP port
    Cyber ​​Security
    Layer 2 till Layer 4 switch 
    IGMP snooping
    MLD snooping
    Dimensioner: 440 x 200 x 45 mm (1U)
    Vikt: 3.3kg
    Matningsspänning: 100 ~ 240VAC
    Arbetstemperatur: 0 - +50°C

    Pris 3 494  SEK
    Artikelnummer ESW24SFP4
    På vägen in