Mediaomvandlare RJ45 till Fiber

Vad är en mediekonverterare?

En mediakonverterare är en nätverksenhet som låter dig ansluta två olika typer av media, i detta fall koppar nätverkskabel RJ45 med fiberoptisk kabel. När du väljer en mediekonverterare är det mycket viktigt att omvandlarna i vardera änden av fiberkabeln har samma fiberhastigheter och läge. Detta innebär att de måste springa i samma hastighet,...

Mer

Vad är en mediekonverterare?

En mediakonverterare är en nätverksenhet som låter dig ansluta två olika typer av media, i detta fall koppar nätverkskabel RJ45 med fiberoptisk kabel. När du väljer en mediekonverterare är det mycket viktigt att omvandlarna i vardera änden av fiberkabeln har samma fiberhastigheter och läge. Detta innebär att de måste springa i samma hastighet, t.ex. 100Mbit till 100Mbit eller Gigabit till Gigabit-omvandlare. De måste också passa fiberkabeln och fiberkontakten. Det finns tre vanliga fiberkabeltyper. Enkel läge: 9/125 min. Multi Mode är antingen 62,5 / 125 min eller 50/125 min.

 

Mediaomvandlare och fiber

Mediaomvandlare kan vara med fiberkontakter - ST, SC, LC etc. Nästan alla har en sändar- och mottagarkontakt (RX / TX) och dataströmmen är samtidigt kallad duplex. De flesta mediekonverterare har en insticksplats för SFP-modul (GBIC) som finns i många varianter, och här måste valet övervägas noggrant. Vissa mediaomvandlare kan kommunicera över 1 fiber (simplex), och här måste SFP-modulen vara av WDM-typ (Wave length Division Multiplexing), vilket innebär att sändaren (TX) är en (lätt) våglängd 1310nm och mottagaren (RX) är 1550nm . WMD Media-omvandlaren i den andra änden av fiberkabeln har TX på 1550 nm och RX på 1310 nm. Detta innebär att de två dataströmmarna i denna enkla fiber inte stör varandra. Det betyder också att det kan vara dubbelt så många mediaomvandlare som vanligt. Fiberkablar finns tillgängliga från en enda fiber till fiberkablar med otroligt många enstaka fibrer.

 

Finns även med PoE

Medieomvandlare finns också med PoE (Power over Ethernet) på RJ45-kontakten, som kan driva en IP-kamera via nätverkskabeln. Mediaomvandlare finns också med 2 fiberportar och en RJ45-port. Syftet är att kunna ansluta 2 identiska fibernätverk eller ett Single Mode fibernätverk till ett Multi Mode fibernätverk, och samtidigt ha en RJ45-anslutning till en enhet, t.ex en IP-kamera. Mediaomvandlare finns som icke-managed - enda standardfunktion för att ansluta RJ45 med en fiberkabel - Plug & Play. Mediaomvandlare finns som managede - har möjlighet att göra anpassade justeringar.

Mediaomvandlare - RJ45 för fiber - Binär Teknik AB

Mediaomvandlare RJ45 till Fiber

Det finns 47 produkter.

Visar 1-20 av 47 objekt

Aktiva filter

Medie omvandlare RJ45 för...

Medie omvandlare RJ45 för fiber, managed RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 100/1000Mbit SFP, Single Mode och Multi Mode, -30 - +75

haneaged Mediekonverter 100/1000MBIT SFP-modul för RJ45
1 x RJ45 10/100/1000Mbit
1 x SFP 100/1000Mbit Singelläge eller multi-läge
SFP-modulen är som standard till LC-kontakten, Duplex
Med QoS och kan haneeeteras från Web / SNMP
Alarm på Port Error
12 - 48VDC, 8Watt, Redundant Input
PSU ingår inte
Mått: 135 x 85 x 32mm (l x d x b)
DIN fäste

Pris 1 679  SEK
Artikelnummer ETH-RJ45-SFP-G-M
På vägen in  
  • Miniatyr medier omvandlare...

    Miniatyr medier omvandlare RJ45 till fiber. RJ45 10/100Mbit. Fiber 100Mbit SFP slot Single Mode eller Multi Mode, 12 - 60VDC

    Alltid rum för en av världens minsta media omvandlare
    Lämpliga för installation i kamerahus eller slutna utrymmen
    100Mbit SFP fiberport - Single Mode eller Multi Mode
    1 x 10/100Mbit RJ45
    12 - 60VDC eller 18 - 36VAC
    Temperaturomtåde: -40 ° - +75°C
    5% till 95% fuktighet
    IP40
    36 x 59 x 49 mm (H x B x D )
    DIN fäste

    Pris 1 028  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45-P
    På vägen in  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till 1-core fiber och WDM mode. RJ45 10/1000/1000Mbit. Fiber 1000Mbit Single Mode. 10km. WDM-B. 5VDC

    1000Mbit WDM medieonverter till single core Single Mode med SC anslutningsdon
    WDM B är 1550nm med TX / RX-1310 nm
    Måste kommunicerar med WDM-A i den andra änden av fibern
    WDM-A-modul ANR-FCU-3002A-WA-S1

    1 x RJ45 10/100 / 1000BaseT
    1 x Simplex SC 1000BaseX
    Auto-crossover MDI / MDIX i TP Port
    Auto-Negotiation i TP Port
    Flow Control
    Länk Alarm
    Auto Force läget Configuration
    Mått: 71 x 94 x 26 mm | 5VDC / 1.5A nätaggregat ingår

    Pris 4 151  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-3002A-WB-S1
    På vägen in  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 100/1000Mbit SFP slot, Single Mode eller Multi Mode PoE+ PSE

    Media omvandlare för 100/1000Base-X SFP transceiver
    SFP-modul, Single Mode eller Multi Mode 
    1 x RJ45 10/100/1000Base-TX PoE +
    1 x SFP 100/1000Mbit
    strömförsörjning: 48-56VDC
    PSU medföljer ej
    End-span PoE (1/2 (+), 3,6 (-))
    PoE makt är max 36 Watt
    DIN-skena eller. väggmontering
    Temperatur: -40 till +75°C
    Mått: 30 x 70 x 104 mm

    Pris 2 598  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45-SFP-P+T
    På vägen in  
  • 2 + 2-port Medie omvandlare...

    2 + 2-port Medie omvandlare med 2 x SFP 100/1000Mbit, 2 x 10/100/1000Mbit RJ45, Multi- eller Single Mode PoE++, 12 -56VDC

    2 x 10/100/1000BASE-T RJ45 IEEE 802.3bt PoE++ utgång
    2 x SFPport 1000BASE-X och 100BASE-FX TC-dual mode
    Stöder SFP moduler för enkelmoden och Multimode 100Mbit och 1000Mbit
    PoE++ effekt upp till 95 watt PoE port
    ger 54VDC av RJ45 Ethernet-kabel för enheter med Ethernet PoE-port
    Automatisk identifiering av IEEE 802.3bt utrustning - skyddar inte PoE utrustning skador
    IEEE 802.3af / at / bt delningsanordningar kompatibel
    DIP-omkopplare: Val av standard / läget Äldre
    DIN-skena och väggmontering
    12 - 56V DC redundant strömförsörjning med polvändningsskyddet strömförsörjning
    PSU medföljer ej 
    Dimensioner: 153 x 85 x 55 mm
    Drifttemperatur -40 till +75°C

    Pris 4 000  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45G-2S2LP
    På vägen in  
  • RJ45 till 10Base-5-nätverk,...

    RJ45 till 10Base-5-nätverk, RJ45 / AUI, DB15 haneee, 100m UTP

    AUI-omvandlare för UTP-kabel, extern matning
    1 x DB15 haneee & 10b Base-5 (AUI)
    1 x RJ45-uttag för 10 Base-T
    Max kabellängd: 100m max per UTP-kablar
    LED: POWER, COL, LINK, TP / RCV
    IEEE 802.3 10Base-T / AUI Ethernet
    FCC-klass A Del B i del15 krav

    Pris 2 053  SEK
    Artikelnummer ETH-AUI-RJ45
    På vägen in  
  • RJ45 till 10Base-5 nätverk,...

    RJ45 till 10Base-5 nätverk, RJ45 / AUI, 500m per tjock Ethernet

    AUI-omvandlare för UTP-kabel, extern matning
    1 x DB15 till 10 Base-5 (AUI)
    1 x RJ45-uttag till 10 Base-T
    Max kabellängd: 500m max per (Tjock Ethernet), 100m max per UTP-kabel
    LED: POWER, COL, LINK, TP / RCV
    IEEE 802.3 10Base-T / AUI Ethernet
    FCC Klass A Del B eller Del15 krav

    Pris 1 840  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45-AUI
    På vägen in  
  • Medie omvandlare Gigabit...

    Medie omvandlare Gigabit för enkelfiber- och WDM-läge, Multi Mode upp till 550m, WDM-B, TX1550nm / RX1310nm, 5VDC

    IEEE 802.3 / u / ab 10/100 / 1000BaseT
    IEEE 802.3z 1000BaseX
    Jumbo Frame (9K bytes)
    Store-and-Forward Switching Mechaneism
    Auto Crossover för MDI / MDIX i TP-porten
    Autoförhanedling i TP-porten
    Flödeskontroll
    Länkalarm
    Auto & Force Mode-konfiguration
    Mått: 71 x 94 x 26 mm för DC5 V, 1,5 A

    Pris 4 445  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-3002A-WB-M
    På vägen in  
  • Anslut Single Mode och...

    Anslut Single Mode och Multi Mode nätverk 100Mbit och Gigabit med varandra. 2 x SFP Slot, 1 x RJ45 GIGABIT -40 - +75°C

    Multi-Function Media Converter - Har allt !!
    Connect 2 Fiber Net 100mbit med 1000mbit
    Connect 2 Fiber Net och Single Mode
    Media Omvandlare med 2 x Fiberportar - Redundant Mode
    Media Converter med 2 x Fiberportar - Switch Modus
    Fiber i port 1 och Fiber längre från port 2 med 1 x RJ45
    SFP Slot för 100Mbit, 1Gbit, 2,5Git SFP Transceivers
    12 - 48VDC Redundant och 24Vac
    Strömförbrukning: 4.8Watt
    Strömförsörjning ingår ej på
    Mått: 135 x 87 x 32 mm
    vikt: 505g
    IP30
    Driftstemperatur -40 till + 75 ° C
    DIN-skena och väggmontering

    Pris 2 315  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45G-SFP2
    Fysiskt i lager  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till 2 x fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 2 x 1000Mbit SFP slot. Single Mode och/eller Multi Mode

    1000Mbit Media omvandlare för att ansluta två olika fibernätverk och RJ45
    Är lämplig som en nod i Gigabit fibernät med 1 x RJ45 till ex. kamera 
    1 x RJ45 10/100/1000Mbit
    2 x 1000Mbit SFP slot till SFP moduler Single Mode och/eller Multi Mode 
    Kan också ansluta Single Mode nätverk med Multi Mode nätverk

    Pris 1 515  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45G-SFP2P
    På vägen in