Media omvandlare RJ45 till Fiber

Konvertera datakommunikation med optisk fiberkabel och visa versa med en mediaomvandlare.

En mediaomvandlare är en enkel nätverksenhet som gör det möjligt att ansluta två olika typer av media, i detta fall kopparkabelkabel med fiberoptiska kablar.

 

När du väljer en mediaomvandlare är det mycket viktigt att omvandlarna i varje ände av fiberkabeln är identiska . Det betyder...

Mer

Konvertera datakommunikation med optisk fiberkabel och visa versa med en mediaomvandlare.

En mediaomvandlare är en enkel nätverksenhet som gör det möjligt att ansluta två olika typer av media, i detta fall kopparkabelkabel med fiberoptiska kablar.

 

När du väljer en mediaomvandlare är det mycket viktigt att omvandlarna i varje ände av fiberkabeln är identiska . Det betyder bara att de måste springa i samma hastighet, t.ex. 100Mbit eller 1000Mbit Gigabit media converter. De måste också passa in fiberkabeln och fiberpluggen. Det finns 3 standardfiberkabeltyper. Enkelt läge: 9 / 125my. Multi Mode är antingen 62.5 / 126my eller 50 / 125my.

 

Mediaomformare kan vara med fiberkontakter - ST, SC, LC mm. Nästan alla har sändar- och mottagarpluggar (RX / TX) och dataströmmen är samtidigt - kallad duplex. De flesta medietransformatorer är med inläggsplats för SFP-modulen (GBIC) finns i många varianter, och här måste valet övervägas med omsorg. Vissa mediaomvandlare kan kommunicera över 1 fiber (simplex), och här måste SFP-modulen vara av WDM-typen (Wavelength Division Multiplexing), vilken betyder att sändaren (TX) är en (ljus) våglängd 1310nm och mottagaren (RX) är på 1550nm. WMD Media Converter i den andra änden av fiberkabeln har TX på 1550nm och RX på 1310nm. Det betyder att de två dataströmmarna i denna enkla fiber inte stör varandra. Det betyder också att det kan finnas dubbelt så många mediaomvandlare som vanligt. Fiberkablar är tillgänglig från en enda fiber till fiberkablar med ett otroligt stort antal enkla fibrer.

 

Medieomvandlare finns även med PoE på RJ45-kontakten och kan driva en IP-kamera via nätverkskabeln. Medieomvandlare finns även med 2 fiberportar och en RJ45-port. Syftet är att kunna ansluta ett Fibernätverk med ett Multi Mode-fibernät och samtidigt ha en RJ45-anslutning till en enhet.

 

Medieomvandlare är tillgängliga som ej hanterade. Endast standardfunktion för att ansluta RJ45 med en fiberkabel.

Mediakonverterare som är tillgängliga som hanterade - har möjlighet att anpassa.

Media Converter - RJ45 till Fiber - Binär Teknik AB

Media omvandlare RJ45 till Fiber

Det finns 14 produkter.

Visar 1-14 av 14 objekt
Media Converter 1000Mbit...

Media Converter 1000Mbit fiber SC Multimode, 10/100 / 1000Mbit RJ45, PoE + 24VDC och 48VDC PoE ut

1000Base-SX / LX till 10/100 / 1000BASE-T 802.3at PoE port
1 x 10/100 / 1000Base-T RJ45 med PoE + (30W)
1 port 1000Base-SX / LX fiber - SC plug
Multimode 9 / 125my
IEEE 802,3 / 802.3u / 802.3ab / 802.3z / 802.3x Ethernet standard
DIN-skena
Matningsspänningar: 24VDC utan PoE, 48VDC PoE ut
Redundant spänningsterminalen
IP30
-40 ° C till + 75 ° C driftstemperatur

Pris 2 004  SEK
Artikelnummer ETH-RJ45G-SC
Fysiskt i lager  
  • Gigabit mediaomvandlare,...

    Gigabit mediaomvandlare, kompakt version med PoE + PSE, DIN-montering, temperatur -40 ° C till 80 ° C, 48-55VDC

    RJ45 till Fiber Media Converter
    1 portar PoE + (30W) utrustningsinjektor
    RJ45 Port Auto MDI / MDI-X
    Autoförhanedling hastighet, halv / full duplex
    Store-and-Forward Byta arkitektur
    Inbyggd länkfel genomgång (LFP) & Far End Fault (FEF)
    Jumbo Frame: 10k byte
    Matningsspänning: 48 - 55VDC
    Överbelastningsström
    DIN-skena och väggmontering för IP30

    Pris 2 256  SEK
    Artikelnummer ANR-IMP-C1000-SFP-T
    På vägen in  
  • Kompakt industriell gigabit...

    Kompakt industriell gigabit PoE + ethernet för fibermedieomvandlare

    UTP till fibermediekonverterare - Inbyggd 1 portar PoE-injektor - RJ45-port Auto MDI / MDI-X - Auto-förhanedlingshastighet, halv / full duplex - Arkitektur för butik och framåt-växling
    Inbyggd länkfelsövergång (LFP) & amp; Far End Fault (FEF) - Jumbo Frame: 10k byte - Strömförsörjning: 48 ~ 55VDC - Överbelastningsström för DIN-skena och väggmontering för IP30

    Pris 1 953  SEK
    Artikelnummer ANR-IMP-C1000-SFP
    På vägen in  
  • Mediekonverterare för...

    Mediekonverterare för multimod med ett avstånd upp till 550 meter, SC-kontakt

    1 x RJ45 1000BaseT tvinnat par (Auto MDI / MDI-X)
    1 x 10/100 / 1000BaseT-port och 1 x 1000BaseSX / LX-port för IEEE 802.3, 802.3u, 802.3ab, 802.3z - TP-port 10/100 / 1000BaseT autoförhanedling - IEEE 802.3x full-duplex flödeskontroll - Mottryck i halvdubbelsystem - Auto MDI / MDI-X-funktion | Store -och framåtmekanism - Avstånd: 2802SC 220m - 550m med avstånd 2802SC-S10 10 KM - Mått: 97 x 70 x 26mm
    Driftstemperatur: 0 ° C till 50 ° C - Strömförsörjning: 5V DC, 2A

    Pris 1 151  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-2802SC
    På vägen in  
  • Media Converter Gigabit med...

    Media Converter Gigabit med SFP-port och PoE + PSE, 52VDC

    Gigabit media-omvandlare med PoE + för utrustning
    PoE är PSE (Power Sourcing Equipment)
    PoE + upp till 30 watt per port
    802.3, 802.3u, 802.3ab, 802.3z, 802.3at, 802.3af
    IEEE 802.3x Full-Duplex Flow Control
    Auto MDI / MDI-X-funktion
    Mått: 94 x 70 x 26mm
    Driftstemperatur: 0 ° C till 50 ° C
    Strömförsörjning: 52VDC / 0.6A

    Pris 1 781  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-2805P-SFP
    Fysiskt i lager  
  • Mediekonverterare Gigabit...

    Mediekonverterare Gigabit med SFP-port, 5VDC

    Media Converter 10/100 / 1000Base-T och 1000Base-LX / SX-nätverk
    1 x 10 / 1001000Mbit RJ-45-port
    1 x 1000BaseSX / LX SFP-port
    SFP GBIC-slot 
    Driftstemperatur: 0 ° C till 50 ° C
    Mått: 97 x 70 x 26 mm
    5VDC / 2A strömförsörjning inkluderad

    Pris 914  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-2805SFP
    På vägen in  
  • Gigabit mediaomvandlare för...

    Gigabit mediaomvandlare för enkelfiber- och WDM-läge, Multi Mode upp till 550m, WDM-A, TX1310nm / RX1550nm, 5VDC

    Gigabit WDM Single Core Fiber Media Converter
    WDM-A - TX 1310nm / RX 1550nm
    IEEE 802.3 / h / ab 10/100 / 1000BaseT
    IEEE 802.3z 1000BaseX
    Jumbo Frame (9K bytes)
    Store-and-Forward Switching Mechaneism
    Auto-crossover för MDI / MDIX i TP-port
    Auto-förhanedling i TP-port
    Flödeskontroll
    Länkalarm
    Auto & Force Mode-konfiguration
    Mått: 71 x 94 x 26 mm
    5VDC / 1.5A strömförsörjning inkluderad

    Pris 3 118  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-3002A-WA-AM
    På vägen in  
  • Gigabit mediaomvandlare för...

    Gigabit mediaomvandlare för enkelfiber- och WDM-läge, Enkeläge upp till 10 km, WDM-A, TX1310nm / RX1550nm, 5VDC

    Gigabit WDM Single Core Fiber Media Converter
    WDM-A - TX 1319nm / RX 1550nm
    IEEE 802.3 / h / ab 10/100 / 1000BaseT
    IEEE 802.3z 1000BaseX
    Jumbo Frame (9K bytes)
    Store-and-Forward Switching Mechaneism
    Auto-crossover fö MDI / MDIX i TP-port
    Auto-förhanedling i TP-port
    Flödeskontroll
    Länkalarm
    Auto & Force Mode-konfiguration
    Mått: 71 x 94 x 26 mm
    5VDC / 1.5A strömförsörjning inkluderad

    Pris 2 348  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-3002A-WA-S1
    På vägen in  
  • Media Converter Gigabit för...

    Media Converter Gigabit för enkelfiber- och WDM-läge, Multi Mode upp till 550m, WDM-B, TX1550nm / RX1310nm, 5VDC

    IEEE 802.3 / u / ab 10/100 / 1000BaseT
    IEEE 802.3z 1000BaseX
    Jumbo Frame (9K bytes)
    Store-and-Forward Switching Mechaneism
    Auto Crossover för MDI / MDIX i TP-porten
    Autoförhanedling i TP-porten
    Flödeskontroll
    Länkalarm
    Auto & Force Mode-konfiguration
    Mått: 71 x 94 x 26 mm för DC5 V, 1,5 A

    Pris 3 422  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-3002A-WB-M
    På vägen in  
  • Mediekonverterare Gigabit...

    Mediekonverterare Gigabit för enkelfiber- och WDM-läge. Enkeläge upp till 10 km, WDM-B, TX1550nm / RX1310nm, 5VDC

    Gigabit WDM-mediekonverterare för enkärnig Single Mode
    WDM-B - TX 1550nm / RX 1310nm
    IEEE 802.3 / h / ab 10/100 / 1000BaseT
    IEEE 802.3z 1000BaseX
    Jumbo Frame (9K bytes)
    Store-and-Forward Switching Mechaneism
    Auto-crossover för MDI / MDIX i TP-port
    Auto-förhanedling i TP-port
    Flödeskontroll
    Länkalarm
    Auto & Force Mode-konfiguration
    Mått: 71 x 94 x 26 mm
    5VDC / 1.5A strömförsörjning inkluderad

    Pris 3 196  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-3002A-WB-S1
    På vägen in