SFP moduler / GBIC fibermodul

GBIC och SFP är båda en optisk sändtagare som används för att konvertera mellan den optiska signalen och den elektriska signalen. GBIC står för Gigabit Interface Converter. SFP är kort för Small Form Factor Pluggable. Normalt anses SFP vara en uppgraderad version av GBIC-modulen. Men GBIC och SFP är desamma i prestanda. Den enda stora skillnaden mellan dem är deras storlek. SFP-modulen är mycket mindre än GBIC-modulen. Av denna anledning kallas SFP i de flesta fall även mini GBIC.

SFP-moduler - GBIC

SFP moduler / GBIC fibermodul

Det finns 13 produkter.

Visar 1-13 av 13 objekt
SFP-modul MFA 1,25 g upp...

SFP-modul MFA 1,25 g upp till 10 km single-mode LC

Dual datahastighet på 1.25Gbps / 1.063Gbps
1310nm FP laser och PIN-fotodetektor för 10km transmission
Kompatibel med SFP MSA och SFF-8472 med duplex LC behållare
Kompatibel med SONET OC-24 LR-1
Kompatibel med RoHS
Växla till kopplingsgränssnittet
Router / servergränssnitt
+ 3,3 V enkel strömförsörjning
Arbetstemperatur temperatur~~POS=HEADCOMP: 0 till + 70 ° C
produkten består av två SFP moduller

Pris 101 SEK
Artikelnummer CNV-SFP1G-S10+
Fysiskt i lager  
  • SFP-modul MFA 1,25 g 40 KM...

    SFP-modul MFA 1,25 g 40 KM singelmod LC

    Datahastigheten för 1.25Gbps till fiberkablar
    1310nm DFB-laser och PIN fotodetektor för 40km transmission
    kompatibel med SFP MSA och SFF-8472 med duplex LC behållaren
    Kompatibel med SONET OC-24 LR 1 och RoHS
    Växla till omkopplaren integre ras
    Router / servergränssnitt
    + 3,3 V enkel strömförsörjning
    Arbetstemperatur temperatur~~POS=HEADCOMP: 0 till + 70 ° C
    produkt består av två SFP moduler

    Pris 153 SEK
    Artikelnummer CNV-SFP1G-S40
    Fysiskt i lager  
  • SFP-modulen RJ45 omvandlare...

    SFP-modulen RJ45 omvandlare för 1000BASE-T, 10/100 / 1000BASE-T transceiver koppar SFP

    Upp till 1.25Gb / s dubbelriktad
    1/25 Gigabit av katt 5 kabel
    bytas ut under drift SFP
    TX Inaktivera och RX Los / utan Los funktionen
    Fullt metallisk kapsling för låg EMI
    låg effektförlust (1,05 W typisk) Review Kompakt RJ-45 anslutningsenhet
    Physical Layer Tillträde till IC via två-tråds seriell buss
    1000 BASE-T operation i värdsystem med SERDES-gränssnitt
    10 / 100 / 1000Mbps kompatibel i värdsystem med SGMII gränssnitt
    0 ° C till + 70 ° C

    Pris 232 SEK
    Artikelnummer CNV-SFP100M-RJ45
    • Ny
    Fysiskt i lager