PCI Express

PCI presenterades första gången 1992 av Intel och har sedan dess nått stora erkännande och distribution i alla typer av datorer. Nu kommer nästa generation.

PCI-bussen ersättas ISA-bussen som ursprungligen introducerades av IBM 1981. PCI-buss var därefter (i '92) ganska revolutionerande eftersom det gav hög bandbredd jämfört med ISA-bussen och var en 32 bitars buss,...

Mer

PCI presenterades första gången 1992 av Intel och har sedan dess nått stora erkännande och distribution i alla typer av datorer. Nu kommer nästa generation.

PCI-bussen ersättas ISA-bussen som ursprungligen introducerades av IBM 1981. PCI-buss var därefter (i '92) ganska revolutionerande eftersom det gav hög bandbredd jämfört med ISA-bussen och var en 32 bitars buss, ISA-bussen var endast 8 eller 16 bitar. Sedan dess, PCI-bussen utökats med 64-bitarsversioner och 33/66/133 MHz hastigheter.

men eftersom kraven på bandbredd ökar - de flesta med de allt mer kraftfulla grafikkort - försökte producenterna för att avhjälpa PCI-bussen åldrande - exempelvis. med AGP-bussen, som med sina mer moderna specifikationer innehöll en teoretisk bandbredd, det var upp till åtta gånger snabbare än PCI. Senare kom annan ny teknik - inklusive PCI-X, X-EPCI (Embedded PCI-X, kombinera 2 eller 3 bitar. 32-bitars PCI-platser för användning med, till exempel. CPU-kortet) och Infiniband. PCI-X och EPCI X har bara vunnit mark i serverområdet och Infiniband inte direkt efterföljare till PCI-bussen, så dessa kan förväntas samexistera under några år ännu.

PCI Express - För fiber och WiFi - Binär Teknik AB

PCI Express

Det finns 14 produkter.

Visar 1-14 av 14 objekt

Aktiva filter

PCI Express Netvärk-kort...

PCI Express Netvärk-kort med SFP

1000 Mbps PCI-Express Net kort för SFP
Köp 1000Mbit SFP Module Single Mode eller Multi Mode
Drivare: XP / 2003, Vista / 2008, Win 7, Linux 64-bitars, Mac OS X
PCI Express, 1 Lane
SFP-modulen kan vara 62,5/125my eller 50/125my
Driftstemperatur: 0 - +65°C
Mått: 121.4 x 119.5 mm

Pris 1 011  SEK
Artikelnummer ETH-PCIE-SFP
Fysiskt i lager  
  • 2 portar dubbla PCI...

    2 portar dubbla PCI Express-kort med 10 Gbit RJ45, Intel X540 chipset

    Intel X540 cipset
    X8 PCI Express busstyp
    100/1000 / 10000Mbps
    2 x RJ45-portar
    Standard Cat 6 nätverkskablar
    10GBASE-T: 100 m på katt 6A • 55 m på katt 6
    1000BASE-T: 100 m på Cat 5e, Cat 6 Cat 6A
    eller 100BASE-T: 100 m på Cat 5e, Cat 6 Cat 6A eller
    jumbo frame upp till 9.5KB < br> OS-stöd: server03 / 08 / win Vista / 7/8/10 /

    Pris 2 373  SEK
    Artikelnummer ETH-PCIE-RJ45+
    På vägen in  
  • PCI Express dubbla 10...

    PCI Express dubbla 10 gigabit SFP + med Intel X520

    2 Portar SFP PCI Express
    10 Gigabit Ethernet
    Gränssnitt: SFP fiberoptik
    Chipset: Intel 82599ES
    OS Support: Win 7/8 / 8,1 / 10 / DOS / Linux
    strömförbrukning: 5,5 W
    Certifikat: FCC, CE, RoHS
    Arbetstemperatur temperatur~~POS=HEADCOMP: 0-55 grader

    Pris 2 373  SEK
    Artikelnummer ETH-PCIE-FIBER
    På vägen in  
  • PCI Express Quad Port...

    PCI Express Quad Port Gigabit Ethernet LAN-kort Intel I350AM4

    Chipset: Intel®I350AM4
    PCI Express * 2,1 (5GT / s), operabel i x4 slitsar eller större till 4 x RJ45, Cat 5e eller mer
    10/100/1000 Mbps
    VLAN filtrering, PXE fjärrstart, IPMI genomslaget
    Os Support: Win 7 / Win 8 / Win 8,1 / Win 10 32/64Bit, Spanien DOS, Linux, FreeBSD, Novell Unixware / OpenUnix 8
    Arbetstemperatur temperatur: 0 ~ 55 ℃

    Pris 4 095  SEK
    Artikelnummer ETH-PCIE4-RJ45
    På vägen in  
  • PCI Express 1/x4 Dual Port...

    PCI Express 1/x4 Dual Port Gigabit Ethernet LAN-kort, Intel 82.576

    Intel 82576EB
    PCI Express v2.0 (2.5GT / s), X 4, eller x8 operabel i x16 platser
    RJ45 (koppar) Review 10/100/1000 Mbps
    IMPI genomslaget , PXE fjärrstart, VLAN filtrering
    OS-stöd: Win 7 / Win 8 / Win 8,1 / Win 10 3264Bit
    3.6W
    Drifttemperatur: 0 ~ 55 ℃

    Pris 1 363  SEK
    Artikelnummer ETH-PCIE2-RJ45
    På vägen in  
  • PCI Express 4-kanals SATA...

    PCI Express 4-kanals SATA 3,0 RAID-kort

    Kompatibel med Serial ATA 3.0
    Marvel 88SE9230-processor
    4 x internt SATA-kontakt
    kommunikationshastighet: 6/3 / 1,5 Gbit
    Raid 0, 1, 10, Hyper duo
    OS-support: Windows XP / vista / server03 / server08 / win7 / 8/10 / dos / linux
    Spegeldata från SSD till mekanisk hårddisk för dataskydd

    Pris Ring för pris
    Artikelnummer PCIE-SATA4
    På vägen in  
  • PCI Express Multi-I /...

    PCI Express Multi-I / O-serie expansionskort till RS232 DB9

    Cipset: WCH384L
    maximala hastighet: 1,5 Mbps till 4 x RS-232 seriell expansionen
    FIFO: 256-bitgrupper (för varje port) katalog datahastighet: 115kbps (för varje port) katalog OS support: Windows 98SE / ME / NT 4. 0 / Server 2000 Review XP / Vista / Server 2003 / Win 7 / Win 8 / Win 10, DOS, Linux

    Pris 197  SEK
    Artikelnummer SER4-PCIE
    Fysiskt i lager  
  • PCI Express serie...

    PCI Express serie expansionskort med parallella combo kontroll, DB9 & DB25

    Chipset: WCH382L
    FIFO: 256-byte
    datahastighet: upp till 2 M bytes
    supporter hårdvaruflödeskontroll
    Built 16C950 UART
    väljer automatiskt IRQ och I / O-adresser
    OS Support: Windows 98SE / ME / NT 4. 0 / Server 2000 Review XP / Vista / Server 2003 / Win 7 / Win 8 / Win 10, DOS, Linux

    Pris 153  SEK
    Artikelnummer SER-COMBO
    Fysiskt i lager  
  • PCI Express SATA III...

    PCI Express SATA III expansioner 4-portkort

    4 Port SATA PCIE Kort för varje port upp till 500 MB / S till 4 individuella portar (ingen raid) katalog Processor. Marvell 88SE9215
    SATA upp till 6,0 GB / S
    Non-Raid

    Pris 701  SEK
    Artikelnummer PCIE-SATA
    På vägen in