PoE (Power Over Ethernet)

Här hittar du vårt urval av PoE switchar. Vi erbjuder olika modeller med flera portar som sträcker sig från mellan 4 till 24 portar. Se även vår switch med två Gigabit SFP fiber. Förutom den vanliga PoE standard, erbjuder vi även PoE + växlar. Se dem längre ner.

Power over Ethernet (POE) är en funktion nätverk som låter nätverkskablage elektrisk kraft över en befintlig dataförbindelse med en enda katt 5e /...

Mer

Här hittar du vårt urval av PoE switchar. Vi erbjuder olika modeller med flera portar som sträcker sig från mellan 4 till 24 portar. Se även vår switch med två Gigabit SFP fiber. Förutom den vanliga PoE standard, erbjuder vi även PoE + växlar. Se dem längre ner.

Power over Ethernet (POE) är en funktion nätverk som låter nätverkskablage elektrisk kraft över en befintlig dataförbindelse med en enda katt 5e / Cat 6 Ethernet-kabel. Power over Ethernet (PoE) möjliggör installation av fjärrutrustning eller externa enheter utan att behöva ansluta till elnätet. Detta gör det möjligt att leverera ström till fler områden utan att behöva installera ytterligare elektrisk infrastruktur eller har uttag på varje endpoint. Utrustning kan installeras utan behov av en elektriker, och eftersom Ethernet kabel kostar mindre och ofta redan installerats i byggnader som är PoE-baserade system betydligt mer kostnadseffektivt. PoE maximala sändsignalerna upp till 100 meter.

PoE Switch - från 4 upp till 24 portar - Binär Teknik AB

PoE (Power Over Ethernet)

Det finns 32 produkter.

Visar 1-20 av 32 objekt
6 portar byter 4 x 10 /...

6 portar byter 4 x 10 / 100Mbit + 2 x 10 / 100Mbit Rj45 upplänk, POE +, haneaged 48VDC

MANAGED SWITCH

4 x 10/100Mbit RJ45 PoE+ ports
2 x 10/100Mbit RJ45 redundant uplink ports
DC 48V Power Input
Up to 25 Watt per port
Up to 80 Watt total power
Multiple Super Ring technology (MSRTM), up to 5ms recovery time
Patented Rapid Dual Homing (RDHTM) technology
SNMP v1/v2c/v3, IGMP snooping v1/v2/v3, RMON, VLAN, QoS
Network security by IP/MAC address, SSL and SSH
Built-in hardware watchdog timer for system auto-reset
-40~60°C wide operating temperature

Pris 3 819  SEK
Artikelnummer ESW6POE+
Fysiskt i lager  
  • IGS-5225-4UP1T2S, Industrial L2+ 4-Port 10/100/1000T Ultra PoE + 1-Port 10/100/1000T + 2-Port 100/1000X SFP Managed Switch

    7 port haneeaged switch 5 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 2 x 100/1000Mbit SFP. PoE+, 48 - 56VDC (282W)

    Real Ring, Redundant Ring of kritisk nätverk
    IEEE 1588 Time Protocol, Stöder MEF service och synkron Ethernet
    7-port haneeaged Switch 5 x RJ45, 1 x SFP
    4 x 10/100 / 1000Mbit RJ45 med Ultra PoE (60Watt)
    1 x 10/100 / 1000Mbit RJ45
    1 x 100 / 1000Mbit med SFP slot
    temperaturområde av -40 till + 75 ° C
    Strömförsörjning: 48 - 56VDC - 282Watt

    Pris 6 710  SEK
    Artikelnummer ESW5SFP2-POE4+
    På vägen in  
  • 24 port haneeaged Switch....

    24 port haneeaged Switch. 24 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 2 x 1000Mbit SFP slot. Upplänk 2 x Gigabit RJ45. -10 - +50°C, 230VAC

    haneeaged Industrial Gigabit switch. 24 x RJ45, 2 x SFP
    24 portar PoE+, 30 watt per port
    Total PoE effekt är 390 Watt
    PoE spänningsutgång: 54VDC 30W maximala
    24 x 10/100/1000Mbit RJ45
    2 x 1000Mbit SFP slot
    2 x upplänk SFP eller RJ45
    Layer 2 switch
    IGMP snooping (Multicast Protocol)
    Port spegling
    Drifttemperatur: -10 - +50°C
    Matningsspänning: 100 - 240VAC 
    Dimensioner: 442 x 305 x 45 mm (1U)
    Vikt: 4,4 kg

    Pris 5 756  SEK
    Artikelnummer ESW24L2-POE
    På vägen in  
  • 16 portar haneeaged växel...

    16 portar haneeaged växel 16 x 10/100Mbit RJ45. Fiber 2 x 1000Mbit SFP, PoE + LCD-skärm, Förläng UTP upp till 250 meter, 230VAC

    16 port 10/100Mbit + 2 Gigabit RJ45
    2 x 1000BASE-X mini-GBIC SFP combo gränssnitt.
    PoE + är 32 Watt
    Max. PoE effekt är 300 watt
    IEEE 802.3af / at End-span.
    Varje port ger 54VDC till PoE PD
    Auto deteketere PoE utrustning
    Ger PoE ström till max. 100meters.
    Extended läge utan PoE, avståndet upp till 250meter
    Utrustad med smarta LCD
    Dimensioner: 440 x 233 x 44 mm (1U)
    Arbetstemperatur: -10 - +60°C
    Matningsspänning: 100 - 240VAC, 5A

    Pris 3 460  SEK
    Artikelnummer ESW16SFP2-POE+
    På vägen in  
  • 8 port haneeaged switch 8 x...

    8 port haneeaged switch 8 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 2 x 100/1000Mbit SFP slot, PoE+, -40 - +75°C, 12 - 48VDC

    Administreras Industriell Omkopplare för hård miljö
    8 port industriell Gigabit switch, RJ45 PoE +
    2-portars SFP 100/1000Mbps
    Matningsspänning: 12 - 48VDC / 7A
    PoE effektbudget: 60W vid 12V , vid 24V 120W, 240W på 48V
    Redundant nätanslutning
    IGMP snooping, MLD snooping
    IEEE 1588v2 Precision tid protokoll
    Modbus TCP realtid (SCADA)
    Utökat temperaturområde från -40 till 75 ° C
    DIN-skena eller väggmontage

    Pris 6 903  SEK
    Artikelnummer ESW8G-M-SFP2
    Fysiskt i lager  
  • 8 port haneeaged switch 8 x...

    8 port haneeaged switch 8 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 2 x 100/1000Mbit SFP, PoE +, -20 - +70°C, 48-58VDC. väggfäste

    8 x 10/100/1000BASE-T RJ45-portar med PoE+
    Upp till 36 watt för varje PoE port
    2 x 100/1000Base-X mini-GBIC / SFP
    Driftstemperarur: -20 - +70°C
    haneeaged switch med LCD-pekskärm
    Kan monteras på väggen, magnetisk väggmonterad eller DIN-skena monterad
    Matningsspänning: 48-58DCV 5,7A max ingång
    PSU ingår ej
    Dimensioner: 180 x 140 x 25 mm

    Pris 3 737  SEK
    Artikelnummer ESW8G-M-SFP2-LCD
    Fysiskt i lager  
  • 24 portar haneeaged switch...

    24 portar haneeaged switch 10/100/1000Mbit RJ45 med PoE++ 95W på alla 24 portar, 2 x SFP fiber 1Gbit/10Gbit, 2 x 230VAC

    Top Grade haneeaged Poe++ växel - för storskalig nätverk
    haneeaged växel 24 x RJ45 med PoE++ (95W) på alla portar samtidigt
    PoE power budget för 2280Watt. Inga kompromisser
    Double plug-in nätaggregat
    24 x RJ45 10/100/1000Mbit med PoE++
    PoE extended mode 200meter
    2 x 10GBase-T slot för 10Gbit / 1Gbit SFP modul Single Mode eller Multi Mode
    2 x 10GBase-SR / LR SFP+ slot (combo med 2 x SFP / RJ45)
    Layer 3 haneterad växel - Professionell Grade
    multi cast support 
    ERPS Ring IP övervakning -  recover 10ms
    DHCP Relay / DHCP-server
    stöder Cisco ether-kanal (statisk trunk)
    Dimensioner: 440 x 300 x 44 mm (1U)
    Vikt: 5,5kg
    Arbetstemperatur: 0 - + 50°C

    Pris 15 595  SEK
    Artikelnummer ESW24G2SFP-POE++
    • Ny
    På vägen in  
  • Portar 24 10/100/1000Mbit...

    Portar 24 10/100/1000Mbit RJ45 Ultra PoE + x 4 fiberportar Gbit TP / SFP Combo, haneeaged, 230VAC

    24 x 10/100 / 1000Mbit RJ45-portar PoE++
    IEEE 802.3at / av / - Ultra PoE (60Watt) end / mid span 
    Total PoE effekt är 600Watt (25W / port)
    4 x 100 / 1000Mbit mini-GBIC / SFP slitsar Combo med 4 Gbit RJ45 SFP
    RJ45-konsolen gränssnitt för hanetering och konfiguration
    VLAN - IEEE 802.1Q taggad VLAN
    VLAN-Q-i-Q) - IEEE 802.1ad
    protokoll VLAN, Voice VLAN, Privat VLAN, haneeagement VLAN, GVRP
    SPv4 IGMP snooping v2 och v3
    stöder IPv6 MLD snooping v1, v2
    IGMP frågeläge, IGMP snooping, portfiltrering
    MLD snooping port filtrering
    Port säkerhetskälla MAC-adressfiltrering
    DHCP snooping för att filtrera oönskade DHCP-meddelanden

    Pris 11 226  SEK
    Artikelnummer ESW24SFP4-POE++
    På vägen in  
  • 16 ports 10/100/1000Mbit...

    16 ports 10/100/1000Mbit switch PoE Ultra + 4 x Gbit SFP + 2 x 10Gbit SFP, haneeaged, 230VAC

    16 x 10/100/1000Mbit RJ45
    16 porte med PoE Ultra (75W per port)
    4 100/1000BASE-X mini-GBIC/SFP slot
    2 10Gbit SFP+ slot
    RJ45 console interface til haneeagement og opsætning
    PoE maks. er 400Watt, end-span og mid-span.
    PoE power feeding op til 100 meter
    Total PoE haneeagement
    IGMP Snooping
    MLD Snooping
    Maks. 8 VLAN interface

    Pris 11 343  SEK
    Artikelnummer ESW16SFP2G-POE+U
    På vägen in  
  • 8 portar RJ45 10/100 Mbps +...

    8 portar RJ45 10/100 Mbps + 2 x 1 Gbit SFP-port, PoE, LAN, 52V DC

    1 x 1Gbit SFP-port, kombinationsruta med RJ45 1Gbit.
    1 x 1Gbit SFP-port, Uplink med RJ45 1Gbit.
    8 x RJ 45 PoE
    2 x SFP
    1 x Combo eller upplänk till RJ45
    & lt; 6W per PoE
    Ethernet-standard: IEEE802.2, IEEE 802.3u, IEEE802.3af, IEEE802.3at
    Strömförsörjning: DC48V - 52V

    Pris 1 118  SEK
    Artikelnummer ESW8-POE-COMBO
    Fysiskt i lager  
  • 24-port haneeaged switch 24...

    24-port haneeaged switch 24 x 10/100/1000Mbit RJ45. Fiber 4 x SFP slot för 10 Gbit / 1Gbit, PoE +, 100-240 VAC

    24 Portar haneeaged Ethernet Switch med PoE
    PoE + (36Watt). Totala PoE makt är 600Watt
    24 x RJ45 10/100 / 1000Mbit
    4 x SFP 10 Gbit, 10GBASE-SR / SL SFP + gränssnitt (Port-25 till Port-28)
    128Gbps (icke blockerande)
    Data buffert med 32M bitar
    IEEE 802.3x pause frame för full duplex
    Dimensioner: 440 x 300 x 56 mm, 1.25U hög
    Vikt: 5339g
    Matningsspänning 100-240VAC
    POE standarden IEEE 802.3af / 802.3at / 802.3bt
    Auto generering av portkonfiguration
    VLAN: VLAN edge, 802.1Q, VLAN-protokoll basseret
    MVR (Multicast VLAN Regitration)

    Pris 11 058  SEK
    Artikelnummer ESW24GSFP4-POE+
    Fysiskt i lager  
  • 8 port haneeaged Switch...

    8 port haneeaged Switch 10/100 / 1000Mbit RJ45, PoE++ 2 port 100 / 1000Mbit och 2-port 10 Gbit SFP slot, DIN, 48 - 56VDC

    haneeaged PoE växel med 8 RJ45 och 4 SFP slot
    8 x 10/100/1000Mbit med PoE ++ (95Watt)
    PoE effektbudgeten är 360Watt (45Watt per port)
    PoE utvidga läge - max. 160 - 200meter
    2 x 100 / 1000Mbit SFP kortplats - för En- och Multimode SFP modul
    2 x 10 Gbit SFP slot
    2 x Digital ingång
    2 x Digitala utgångar (Open Collector)
    IGMP snooping
    128 VLAN gränssnitt
    IEEE 1588v2 Precision Time Protocol (tidssyncronisering)
    Arbetstemperatur: -40 - + 75°C
    Dimensioner: 152 x 108 x 77 mm
    Vikt: 1, 2kg
    Matningsspänning: 48 - 56VDC (rekommenderat min 52VDC.) 8amp

    Pris 7 989  SEK
    Artikelnummer ESW8G-M-SFP4P+
    På vägen in