Medieomvandlare - RJ45 till fiberkabel

Konvertera datakommunikation på kopparkabel till datakommunikation på optisk fiberkabel

En mediaomvandlare är en enkel nätverksenhet som gör det möjligt att ansluta två olika typer av media, i detta fall kopparkabel med fiberoptiska kablar.

 

När du väljer en mediaomvandlare är det mycket viktigt att omvandlarna i varje ände av fiberkabeln är identiska . Det betyder bara att de måste springa i samma...

Mer

Konvertera datakommunikation på kopparkabel till datakommunikation på optisk fiberkabel

En mediaomvandlare är en enkel nätverksenhet som gör det möjligt att ansluta två olika typer av media, i detta fall kopparkabel med fiberoptiska kablar.

 

När du väljer en mediaomvandlare är det mycket viktigt att omvandlarna i varje ände av fiberkabeln är identiska . Det betyder bara att de måste springa i samma hastighet, t.ex. 100Mbit eller 1000Mbit Gigabit media converter. De måste också passa in fiberkabeln och fiberpluggen. Det finns 3 standardfiberkabeltyper. Enkelt läge: 9 / 125my. Multi Mode är antingen 62.5 / 126my eller 50 / 125my.

 

SFP-modul och fiberkabel

Mediaomformare kan vara med fiberkontakter - ST, SC, LC mm. Nästan alla har sändar- och mottagarpluggar (RX / TX) och dataströmmen är samtidigt - kallad duplex. De flesta medietransformatorer är med inläggsplats för SFP-modulen (GBIC) finns i många varianter, och här måste valet övervägas med omsorg. Vissa mediaomvandlare kan kommunicera över 1 fiber (simplex), och här måste SFP-modulen vara av WDM-typen (Wavelength Division Multiplexing), vilken betyder att sändaren (TX) är en (ljus) våglängd 1310nm och mottagaren (RX) är på 1550nm. WMD Media Converter i den andra änden av fiberkabeln har TX på 1550nm och RX på 1310nm. Det betyder att de två dataströmmarna i denna enkla fiber inte stör varandra. Det betyder också att det kan finnas dubbelt så många mediaomvandlare som vanligt. Fiberkablar är tillgänglig från en enda fiber till fiberkablar med ett otroligt stort antal enkla fibrer.

 

RJ45 port

Medieomvandlare finns även med PoE på RJ45-kontakten och kan driva en IP-kamera via nätverkskabeln. Medieomvandlare finns även med 2 fiberportar och en RJ45-port. Syftet är att kunna ansluta ett Fibernätverk med ett Multi Mode-fibernät och samtidigt ha en RJ45-anslutning till en enhet.

 

Medieomvandlare är tillgängliga som ej hanterade. Endast standardfunktion för att ansluta RJ45 med en fiberkabel.

Mediakonverterare som är tillgängliga som hanterade - har möjlighet att anpassa.

Media Converter - RJ45 till Fiber - Binär Teknik AB

Medieomvandlare - RJ45 till fiberkabel

Det finns 21 produkter.

Visar 1-20 av 21 objekt
IGT-805AT, Industrial 10/100/1000BASE-T to 100/1000BASE-X SFP Media Converter -40~75°

Media omvandlare RJ45 till fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 100/1000Mbit SFP slot, Single Mode, Multi Mode, WDM -40 till +75°C

100/1000Mbit fiber media omvandlare RJ45
1 x RJ45 10/100/1000Mbit BASE-T
1 x SFP slot 100/1000Mbit BASE-X dual mode
Stöder WDM SFP moduler (dubbelriktad uppgifter en på fiber) 
WDM våglängder är 1310 nm och 1550 nm
IEEE 802,3 / 802.3u / 802.3ab / 802.3z
IP30 metallhus
DIN-skena och väggmontering 
Matningsspänning: 12VDC till 48VDC polaritet skyddas
AC matningsspänning: 24VAC / 50Hz 
PSU ej inkluderad 
Drifttemperatur: -40°C till +75°C

Pris 1 178  SEK
Artikelnummer ETH-RJ45G-SFP-T
På vägen in  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 1000Mbit SC Multi, PoE + 24VDC och PoE+ ut 48VDC

    1000Mbit Multi Mode Media omvandlare med SC-kontakt till RJ45
    1000Base-SX / LX till 10/100 / 1000BASE-T 802.3at PoE
    1 x RJ45 10/100/1000Base-T med PoE + (30W)
    1 x 1000Base-SX / LX Fiber - SC kontakter Multi Mode
    Multi Mode 62.5/125my / 50/125my 
    IEEE 802,3 / 802.3u / 802.3ab / 802.3z / 802.3x Ethernet-standarden
    DIN-skena
    Matningsspänningar: 24VDC utan PoE, 48VDC PoE ut
    PSU ingår ej
    IP30
    Arbetstemperatur: -40 - +75 ° C

    Pris 1 654  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45G-SC
    På vägen in  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 1000Mbit, SC, Multi Mode, upp till 550 meter, 5VDC

    1000Mbit Multi Mode Media omvandlare till RJ45
    1 x RJ45 10/100/1000BaseT
    1 x 1000BaseSX / LX med SC-kontakt Multi Mode
    Back-pressure i Half-Duplex
    Auto MDI / MDI -X funktion i Store-and-forward mekanism
    Upp till 220m / 550m
    Dimensioner: 97 x 70 x 26 mm
    Driftstemperatur: 0 - +50°C
    Strömförsörjning: 5 V DC/2A inkluderade

    Pris 1 235  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-2802SC
    På vägen in  
  • 2 Portar Media-omvandlare...

    2 Portar Media-omvandlare med två x SFP slitsen 100 / 1000Mbit och 1 x 10/100 / 1000Mbit RJ45 port, -40 - + 75°C, 12 - 48VDC DIN

    1 x 10/100 / 1000BASE-T RJ45 utgång
    2 x SFPport 1000BASE-X och 100BASE-FX TC-dual mode
    IEEE 802.3u / ab / z kompatibel
    DIP-omkopplare: Val av standard / läget Legacy 
    IP30 metallhölje
    DIN-skena och väggmontering
    12 - 48 VDC redundant strömförsörjning med polaritet
    kan också anslutas till 24 VAC
    strömförbrukning: 4,8Watt
    strömförsörjning ingår ej 
    Dimensioner: 135 x 87 x 32 mm
    Vikt: 505G
    IP30
    drifttemperatur -40 till 75 ° C,

    Pris 1 978  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45G-SFP2
    • Ny
    Fysiskt i lager  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till Fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 100/1000Mbit SFP Single Mode eller Multi Mode 9 - 48VDC

    100/1000Mbit Media omvandlare med utökat temperatur
    1 x RJ45 10/100/1000BASE-T
    1 x SFP slot 100/1000Mbit Single Mode or Multi Mode
    Matningsspänning: 9 - 48 VDC redundant ström
    kan även anslutas till 24 VAC
    förbrukning: 2Watt
    Strömförsörjning ingår inte
    Dimensioner: 104 x 70 x 30 mm
    IP30 metallhus
    DIN-skena och väggmontage
    Vikt: 251 g
    driftstemperatur -40 till +75°C

    Pris 1 007  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45G-SFP-MG
    • Ny
    Fysiskt i lager  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 100/1000Mbit SFP slot, Single Mode eller Multi Mode PoE+ PSE

    Media omvandlare för 100/1000Base-X SFP transceiver
    SFP-modul, Single Mode eller Multi Mode 
    1 x RJ45 10/100/1000Base-TX PoE +
    1 x SFP 100/1000Mbit
    strömförsörjning: 48-56VDC
    PSU medföljer ej
    End-span PoE (1/2 (+), 3,6 (-))
    PoE makt är max 36 Watt
    DIN-skena eller. väggmontering
    Temperatur: -40 till +75°C
    Mått: 30 x 70 x 104 mm

    Pris 2 147  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45-SFP-P+T
    På vägen in  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 100/1000Mbit SFP slot Single Mode eller Multi Mode, PoE+ 48-55VDC.

    UTP till fibermediekonverterare - Inbyggd 1 portar PoE-injektor - RJ45-port Auto MDI / MDI-X - Auto-förhanedlingshastighet, halv / full duplex - Arkitektur för butik och framåt-växling
    Inbyggd länkfelsövergång (LFP) & amp; Far End Fault (FEF) - Jumbo Frame: 10k byte - Strömförsörjning: 48 ~ 55VDC - Överbelastningsström för DIN-skena och väggmontering för IP30

    Pris 2 097  SEK
    Artikelnummer ANR-IMP-C1000-SFP
    På vägen in  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till fiber RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 100/1000Mbit SFP port Single Mode eller Multi Mode PoE+ -40 - +80°C

    Compact RJ45 till Fiber Media Converter öket temperatur
    RJ45 till fibermedia-omvandlare med PoE + (PSE)
    1 Portar PoE + (30W) Injector för utrustning
    1 x RJ45 10/100 / 1000Mbit, Port Auto MDI / MDI-X
    1 x SFP-porten 100 / 1000Mbit till Single Mode eller Multi Mode 
    Automatisk hastighet, halv / full duplex
    Inbyggd Link Fault Passage (LFP) Far End Fel (FEF)
    Matningsspänning: 48 - 55VDC
    temperaturområde av -40 - +80°C 
    Överbelastningsskydd
    DIN och väggmontage
    IP30

    Pris 3 287  SEK
    Artikelnummer ANR-IMP-C1000-SFP-T
    På vägen in  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till fiber. RJ45 10/100/1000Mbit. Fiber 1000Mbit SFP slot. Single Mode eller Multi Mode PoE+ PSE, 52VDC

    1000Mbit media omvandlare med PoE+ för utrustning
    PoE är PSE (Ström Sourcing Equipment)
    PoE + upp till 30 watt per port
    1 x RJ45 10/100 / 1000Mbit med PoE + (PSE)
    1 x SFP slits för 1000Mbit Single Mode eller Multi Mode
    802,3, 802.3u, 802.3ab, 802.3z, 802.3at, 802.3af
    IEEE 802.3x full duplex Flow Control
    Auto MDI / MDI-X FUNKTIONS
    Mått: 94 x 70 x 26 mm
    Arbetstemperatur: 0°C till 50°C
    Strömförsörjning: 52VDC / 0.6A

    Pris 1 776  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-2805P-SFP
    Fysiskt i lager  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till 2 x fiber. RJ45 10/100/1000Mbit: Fiber 2 x SFP slot 100/1000Mbit, single mode eller Multi Mode PoE ++

    1 x 10/100 / 1000BASE-T RJ45 IEEE 802.3bt PoE ++ utgång
    2 x SFPport 1000BASE-X och 100BASE-FX TC-dual mode
    PoE Effekt upp till 95 watt till PoE-port
    Ger 54VDC av RJ45 Ethernet-kabel för enheter med Ethernet PoE port
    Automatisk detektering av IEEE 802.3bt-utrustning
    Skyddar enheter från att skadas av felaktig installation
    Ström leverera upp till 100 meter
    IEEE 802.3af / at / bt delningsanordningar kompatibel
    Layer 2 funktioner
    DIP-omkopplare: Val av standard / läget Äldre
    IP30 metallhölje och vägg
    DIN-skena
    12 - 56V DC redundant strömförsörjning med polvändningsskyddet
    strömförsörjning är inte inkluderad
    drifttemperatur -40 till 75 ° C,

    Pris 3 126  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45G-SFP2P+
    Fysiskt i lager  
  • Media omvandlare RJ45 till...

    Media omvandlare RJ45 till 1-core fiber och WDM mode. RJ45 10/1000/1000Mbit. Fiber 1000Mbit Single Mode. 10km. WDM-B. 5VDC

    1000Mbit WDM medieonverter till single core Single Mode med SC anslutningsdon
    WDM B är 1550nm med TX / RX-1310 nm
    Måste kommunicerar med WDM-A i den andra änden av fibern
    WDM-A-modul ANR-FCU-3002A-WA-S1

    1 x RJ45 10/100 / 1000BaseT
    1 x Simplex SC 1000BaseX
    Auto-crossover MDI / MDIX i TP Port
    Auto-Negotiation i TP Port
    Flow Control
    Länk Alarm
    Auto Force läget Configuration
    Mått: 71 x 94 x 26 mm | 5VDC / 1.5A nätaggregat ingår

    Pris 3 431  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-3002A-WB-S1
    På vägen in  
  • Gigabit mediaomvandlare för...

    Gigabit mediaomvandlare för enkelfiber- och WDM-läge, Multi Mode upp till 550m, WDM-A, TX1310nm / RX1550nm, 5VDC

    Gigabit WDM Single Core Fiber Media Converter
    WDM-A - TX 1310nm / RX 1550nm
    IEEE 802.3 / h / ab 10/100 / 1000BaseT
    IEEE 802.3z 1000BaseX
    Jumbo Frame (9K bytes)
    Store-and-Forward Switching Mechaneism
    Auto-crossover för MDI / MDIX i TP-port
    Auto-förhanedling i TP-port
    Flödeskontroll
    Länkalarm
    Auto & Force Mode-konfiguration
    Mått: 71 x 94 x 26 mm
    5VDC / 1.5A strömförsörjning inkluderad

    Pris 3 347  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-3002A-WA-AM
    Fysiskt i lager  
  • 2 + 2-port Media Converter...

    2 + 2-port Media Converter med 2 x SFP 100/1000Mbit, 2 x 10/100/1000Mbit RJ45, Multi- eller Single Mode PoE++, 12 -56VDC

    2 x 10/100/1000BASE-T RJ45 IEEE 802.3bt PoE++ utgång
    2 x SFPport 1000BASE-X och 100BASE-FX TC-dual mode
    Stöder SFP moduler för enkelmoden och Multimode 100Mbit och 1000Mbit
    PoE++ effekt upp till 95 watt PoE port
    ger 54VDC av RJ45 Ethernet-kabel för enheter med Ethernet PoE-port
    Automatisk identifiering av IEEE 802.3bt utrustning - skyddar inte PoE utrustning skador
    IEEE 802.3af / at / bt delningsanordningar kompatibel
    DIP-omkopplare: Val av standard / läget Äldre
    DIN-skena och väggmontering
    12 - 56V DC redundant strömförsörjning med polvändningsskyddet strömförsörjning
    PSU medföljer ej 
    Dimensioner: 153 x 85 x 55 mm
    Drifttemperatur -40 till +75°C

    Pris 3 306  SEK
    Artikelnummer ETH-RJ45G-2S2LP
    • Ny
    På vägen in  
  • Gigabit mediaomvandlare för...

    Gigabit mediaomvandlare för enkelfiber- och WDM-läge, Enkeläge upp till 10 km, WDM-A, TX1310nm / RX1550nm, 5VDC

    Gigabit WDM Single Core Fiber Media Converter
    WDM-A - TX 1319nm / RX 1550nm
    IEEE 802.3 / h / ab 10/100 / 1000BaseT
    IEEE 802.3z 1000BaseX
    Jumbo Frame (9K bytes)
    Store-and-Forward Switching Mechaneism
    Auto-crossover fö MDI / MDIX i TP-port
    Auto-förhanedling i TP-port
    Flödeskontroll
    Länkalarm
    Auto & Force Mode-konfiguration
    Mått: 71 x 94 x 26 mm
    5VDC / 1.5A strömförsörjning inkluderad

    Pris 2 520  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-3002A-WA-S1
    På vägen in  
  • Media Converter Gigabit för...

    Media Converter Gigabit för enkelfiber- och WDM-läge, Multi Mode upp till 550m, WDM-B, TX1550nm / RX1310nm, 5VDC

    IEEE 802.3 / u / ab 10/100 / 1000BaseT
    IEEE 802.3z 1000BaseX
    Jumbo Frame (9K bytes)
    Store-and-Forward Switching Mechaneism
    Auto Crossover för MDI / MDIX i TP-porten
    Autoförhanedling i TP-porten
    Flödeskontroll
    Länkalarm
    Auto & Force Mode-konfiguration
    Mått: 71 x 94 x 26 mm för DC5 V, 1,5 A

    Pris 3 673  SEK
    Artikelnummer ANR-FCU-3002A-WB-M
    Fysiskt i lager